Varşova 27/09/2016 : ORIW Islamofobya yıllık raporu açıklandı… (en Turc)

20160927_103600 ORIW-Organization Racism Islamophobia Watch – Irkçılık ve Islamofobya izleme merkezinin – AGIT-Avrupa Güvenlik ve Işbirligi Teşkilatı nezdinde Varşova’da yıllık Insani Boyut Toplantısında düzenlediği 27 eylül tarihindeki yan etkinlikte Frankofon Avrupa Ülkelerinde yaşanan Islamofobya yıllık raporu açıklandı.

Oturumu yöneten ORIW Genel Sekreteri Bilal Dinç ilk önce raportör Oliwia Macinatowicz’e söz verdi. Raportör geçen yıla oranla saldırıların artığını ve kadınların ırkçı saldırılara maruz kalan en büyük kitle olduğunun altını çizdi.

Islamolog ve hukukçu Yannis Mahil ise terör ile mücadelenin Islamofobya ile mücadeleden geçtiğini savundu.

Eski Oslo Parlementosu mensubu ve Novarus düşünce kuruluşunun Başkanı Mertefe Bartınlıoğlu Norveç’ten örnekler vererek ümitvar olduğunu dile getirdi. N20160927_183910orveç Kralinin yaptığı bir konuşmada Norveçlilerin tanımını yaparken kullandığı kucaklayıcı açıklamayla tezini taçlandırdı.

AGIT nezdinde müslümanlara karşı ayrımcılıkla mücadele konusunda danışmanlık yapan Bosnalı Dermana Şeta kurumunun calışmalarının önemine değinerek calışmalardan örnekler verdi.

Sunumdan sonra söz alan bazı ırkçı hareketlere mensup olan izleyiciler Oriw’in raporunda yer alan Islamofobya tanımını diğer tanımlarla karşılaştırarak aynı tanım olmadığını iddia ettiler.

Bunun uzerine söz alan izleyicilerden Hajjib El Hajjaji rasyonel olmayan hareketlerin ve korkularında islamofob olarak nitelendirilebileceğini soyledi.

Diğer bir izleyiciyse AGIT – BM ve Avrupa Konseyi’nin 2012 yılında egitimciler için yayınladığı « müslümanlara karşı ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele » rehberinde COJEP International’ın da katkıda bulunduğu resmi bir tanım yapıldığını hatırlattı.

Itiraz eden ırkçılar irrasyonelliğin açıklanmasını istediler.

Toplantıyı izleyen Amerikan heyetinden bayan Stacy Davis onlara şöyle seslendi : « Belcikada yayınladığınız yazılarda hristiyanların helal et yediği takdirde müslüman olduğunu iddia edecek kadar irrasyonelsiniz » diyerek sorularını cevapladı.